Mycie paneli fotowoltaicznych Gdańsk - Pomorskie

Żeby instalacja fotowoltaiczna, działała prawidłowo, ważne jest aby panele były czyste oraz zadbane. Różnego rodzaju zanieczyszczenia, mogą spowodować, że zauważymy znaczny spadek efektywności. Właśnie z tego powodu, warto regularnie kontrolować stan paneli, a dokładniej ich czystość. Wszystkie zabrudzenia, które w dużej ilości znajdą się na instalacji fotowoltaicznej, mogą ograniczyć wydajność, co negatywnie wpływa na produkcję energii elektrycznej.

Czy naprawdę panele fotowoltaiczne warto myć?

Producenci, jednogłośnie twierdzą że mycie paneli w dużym stopniu ma wpływ na ich sprawność, a nawet i żywotność. Często, panele fotowoltaiczne posiadają tzw. warstwy samoczyszczące. Mimo to, nie zawsze to wystarcza. Gdy ilość zanieczyszczeń, które zalegają na panelach jest bardzo duża, warto skorzystać z profesjonalnych usług – mycie paneli fotowoltaicznych Gdańsk. Sezon mycia zaczyna się już wczesną wiosną, ze względu na to, że zimą powstaje duża ilość zanieczyszczeń. Najczęściej, gromadzą się na dolnej części modułów fotowoltaicznych.

Czym i w jaki sposób myć panele fotowoltaiczne?

Aktualnie, na rynku dostępnych jest wiele firm, które zajmują się myciem paneli fotowoltaicznych. Usługi, wykonane przez profesjonalistów, są wykonane z dużą dokładnością. Jeśli chcielibyśmy wykonać to samodzielnie, musielibyśmy zakupić profesjonalny sprzęt oraz środki czystości. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych, powinno odbywać się z udziałem specjalistycznych produktów. Środki złej jakości, mogą spowodować powstanie rys i uszkodzeń. Niektóre z płynów, mogą okazać się słabe, przez co zanieczyszczenia nie zostaną dokładnie usunięte.

Dostępne są również panele samoczyszczące, które posiadają zraszacze. Przeważnie, działają w dwóch trybach. W pierwszym trybie – myte wodą z mydłem, w drugiej – płukane samą wodą. Mycie, odbywa się pod niskim ciśnieniem, aby nie dopuścić do żadnych uszkodzeń. To rozwiązanie nie jest niezbędnym, tradycyjna metoda wystarcza w zupełności.

Czego nie robić:

  • nie należy stosować wody z kranu,

  • chodzić ani opierać się o moduły fotowoltaiczne,

  • używać szorstkich gąbek,

  • myć w środku dnia, bądź latem.

Najlepiej jest czyścić panele fotowoltaiczne 2 razy w roku, raz na wiosnę, a drygi raz latem. Jednak, warto po prostu co jakiś czas spojrzeć na instalację i skontrolować jej stan, co pozwoli nam na samodzielną ocenę ich wyglądu. Nawet, jeśli zabrudzenia są naprawdę niewielkie, to i tak może to w negatywny sposób działać na ich funkcjonowanie.

Call Now Button